
TDK株式会社
Y5V dielectric MLCC offering reliable performance for electronic circuit applications. The 0603 (1608 metric) is the most widely used mid-size SMD footprint, balancing board space with reliable soldering and component availability for high-volume production across consumer, automotive, and industrial markets. Commonly used in Industrial Control. Typical end-products include Bulk Decoupling / Energy Storage, Embedded System / PLC.
| RoHS | Yes |
| 用途 | commercial |
| サイズ | 0603 |
| 静電容量 | 100NF |
| 温度特性 | Y5V |
| 電圧 | 50V |
| 許容差 | ±+80-20% |
| 説明 | 0603 Y5V 50V 100NF ±+80-20% |