
MURATA
Y5V dielectric MLCC offering reliable performance for electronic circuit applications. The 0603 (1608 metric) is the most widely used mid-size SMD footprint, balancing board space with reliable soldering and component availability for high-volume production across consumer, automotive, and industrial markets. Commonly used in Industrial Control. Typical end-products include Bulk Decoupling / Energy Storage, Embedded System / PLC.
| RoHS | Yes |
| Applications | commercial |
| Size | 0603 |
| Capacitance | 100NF |
| Temperature | Y5V |
| Voltage | 50V |
| Tolerance | ±+80-20% |
| Description | 0603 Y5V 50V 100NF ±+80-20% |