
MURATA
Y5V dielectric MLCC offering reliable performance for electronic circuit applications. The 0805 (2012 metric) is a versatile mid-power SMD package, widely adopted in industrial power supplies, VFD inverters, LED lighting drivers, and home appliance control boards. Commonly used in Industrial Control. Typical end-products include Bulk Decoupling / Energy Storage, Embedded System / PLC.
| RoHS | Yes |
| Applications | commercial |
| Size | 0805 |
| Capacitance | 10UF |
| Temperature | Y5V |
| Voltage | 10V |
| Tolerance | ±+80-20% |
| Description | 0805 Y5V 10V 10UF ±+80-20% |